Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

Dzień patrona jak to było

Utworzono dnia 16.05.2022

Piątek 13 maja 2022 rok był niezwykle szczęśliwy dla społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krynicy Morskiej. Tego dnia obchodziliśmy Święto szkoły – Dzień patrona połączony z Międzynarodowym Dniem Rodziny. Na przyjazd zaproszonych gości przygotowywaliśmy się kilka tygodni. Uczniowie sprzątali swoje klasy, dbali o szkolne ogródki i przygotowywali przedstawienie. Czuli się gospodarzami. Budujemy szkołę korczakowską, w której uczymy odpowiedzialności i dajemy przestrzeń, by móc odkrywać siebie i swoje pasje.

O godzinie 9:00 uroczyste wniesienie sztandaru szkoły rozpoczęło oficjalne uroczystości. Bardzo cieszyło nas, że wśród zaproszonych gości widzieliśmy wiele znajomych twarzy. Razem z nami świętowali między innymi vicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. dróg wodnych i Żuław Zbigniew Ptak, starosta powiatu nowodworskiego Jacek Gross, komendant powiatowy Policji Piotr Wiśniewski, wójt sąsiedniej gminy Sztutowo, dyrekcja Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej, kierownik Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, dyrektorzy szkół z naszego powiatu, przedstawiciele fundacji, Przewodnicząca ZNP oraz przedstawiciele naszego urzędu i wszystkich działających w Krynicy instytucji: MOPS, GKRPA, Biblioteka Publiczna, Nadleśnictwo Elbląg, OSP Krynica Morska, przyjaciele szkoły, emerytowani pracownicy, radni miasta i powiatu oraz rodzice. Wielu z nich bardzo pomogło w organizacji naszego święta. Biblioteka Publiczna przygotowała specjalne korczakowskie stanowisko, OSP Krynica Morska przygotowała na zakończenie wspaniałe atrakcje dla dzieci, Club 31, u Batorego, Bar Pelikan, Kawiarnia na Piaskach i Restauracja 4 pory roku oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Jaworska ufundowali nagrody. Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy tego dnia byli z nami. To było dla nas bardzo ważne.

Część oficjalną poświęciliśmy pedagogice Janusza Korczaka. Dzieci z przedszkola śpiewały o prawach dziecka, a uczniowie ze starszych klas zainspirowali innych do napisania listów do Janusza Korczaka, które były podstawą ich przedstawienia. Do szkoły przyszło ich blisko 50. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty listów: Adrian tak pisze do Janusza Korczaka: „Chciałbym móc Cię zobaczyć nie na obrazie, lecz w prawdziwym życiu, ale pewnie spotkamy się za jakiś czas gdy pójdę do nieba ( o ile tam pójdę). Jeżeli jednak tam będę to zapytam Ciebie, czy prawdą jest co nam o Tobie mówią”, Nikola pisze: „Chciałabym spędzić z Panem chociaż jeden dzień, pojechać na wycieczkę rowerową, porozmawiać o tym co mnie interesuje, ale również o moich zmartwieniach, bo wiem, że Pan by mnie zrozumiał”. Zlata z Ukrainy pisze:” Jestem dumna, że jest Pan patronem szkoły, do której trafiłam uciekając przed wojną”. W czasie uroczystości została też wybrana piosenka „Stary doktor” jako hymn szkoły. Podsumowaniem oficjalnej części była debata wzorowana na debacie oxfordzkiej, której tezą było „Pedagogika Janusza Korczaka jest nadal aktualna”. Zaproszeni goście, dla których udział w debacie był zaskoczeniem, spierali się ze sobą w tej kwestii. Ostatecznie nikt nie miał wątpliwości, że pedagogika korczakowska jest aktualna, ale musi zostać dostosowana do naszych czasów.

Następnie udaliśmy się na poczęstunek. Podaliśmy żydowskie menu: kugel, kawior żydowski, chałkę z masłem i humusem oraz barszcz ukraiński. Wszystkim bardzo smakowało. Po obiedzie rozpoczęliśmy festyn na którym malowaliśmy portrety Janusza Korczaka, prowadziliśmy rywalizacje sportowe, jedliśmy lody z food trucka i wspólnie się bawiliśmy. Punktem kulminacyjnym spotkania było posadzenie drzew przez naszych gości na naszym boisku, które stały się pamiątką wspólnego świętowania. Jeszcze w tym tygodniu każde drzewo otrzyma wizytówkę. Finałem imprezy był pokaz strażacki. To był dobry dzień.

Dzień patrona 2022

Utworzono dnia 16.05.2022, 16:28

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Licznik odwiedzin: